GÜNDEM

Ağaçlardan yapılan ‘devrimci pil’ elektrikli arabalara güç sağlayabilir

Stora Enso, ağaçlardan yapılan lityum iyon pil anotlarının geleneksel pillerden iki kat daha hızlı şarj edebileceğini iddia ediyor.

Avrupa’nın en büyük ormancılık şirketi olan İsveç-Finlandiya firması Stora Enso’daki araştırmacılar, kağıt fabrikası işinin istenmeyen bir yan ürününden gelen ligninin, lityum iyon pillerde bulunan grafit anoda biyo-tabanlı bir alternatife dönüştürülebileceğini keşfetti. Araştırmacılar, bu yeni tür ahşap bazlı pilin, elektrikli otomobillerin şarj süresini önemli ölçüde azaltma potansiyeline sahip olduğunu ve çevresel sürdürülebilirliklerini önemli ölçüde iyileştirdiğini iddia ediyor.

Atılım, tüm ağaçların yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan organik bir polimer olan lignin adı verilen bir malzemeye odaklanıyor. Araştırmacılar, lignini sert bir karbona dönüştürerek pil teknolojisinde “bir devrim” olarak tanımladıkları düşük maliyetli, ultra verimli bir anot yaratmayı başardılar.

Fosil bazlı grafit şu anda neredeyse tüm lityum iyon pillerde kullanılan, akıllı telefonlardan kameralara, elektrikli araçlara ve insansız hava araçlarına kadar her şeyde kullanılan ana anot malzemesidir. Lignin anodunun büyümesi ve üretimi ise karbon negatif iken amorf yapısı, iyonların her yönden girebileceği ve kristal grafite göre daha kolay ve hızlı hareket edebileceği anlamına geliyor. Bu da daha hızlı şarj etmeye olanak tanıyor.

Lignin, yaklaşık 50 milyon tonluk potansiyel küresel arz ile selülozdan sonra dünyanın en bol bulunan ikinci biyolojik kaynağı. Şu anda sadece yüzde 2’si endüstri için kullanılıyor, geri kalanı ise enerji için yakılıyor. Araştırmacılar, yeni stratejiler ve uygulamalar geliştirildikçe, daha çevre dostu ve daha ucuz lignin bazlı malzemelerin hayatımızı olumlu yönde etkileyerek yeni bir paradigma yaratacağını söylüyor.

Stora Enso, geçtiğimiz ay Norveçli bir enerji depolama şirketi ile anlaşma sağlayarak şu anda 2025 yılına kadar ticari ölçekte anot üretme hedefiyle ilk fabrikasını planlıyor. Proje başarılı olursa, ağaçlardan elde edilen bileşenlerle üretilen ilk endüstriyel pil olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu