GÜNDEM

ABD’lilerin yüzde 65’i yeni bir iş arıyor

PricewaterhouseCoopers tarafından yapılan yeni bir ankete göre, çalışanların yaklaşık üçte ikisi yeni bir iş arayışında.

ABD’de iş değiştiren insan sayısı, bahardan bu yana neredeyse iki katına çıktı. Ağustos ayının başında, PwC’nin ABD’de tam zamanlı ve yarı zamanlı çalışan 1007 çalışan ve 752 yöneticiyle yaptığı ankette, katılımcıların yüzde 64’ü yeni bir iş aradıklarını bildirdi. Bu rakam, Mayıs ayındaki yüzde 36’lık orandan yükseldi.

Bunun önemli bir sıçrama olduğunu söyleyen PwC yetkilisi Neil Dhar yaptığı açıklamada, “Açıkça söylemek gerekirse, çalışanların çoğu sadece yorgun ve bir değişim arıyorlar.” dedi.

Erkeklerin yüzde 34’üne kıyasla, kadınların yüzde 46’sı iş değiştirmelerinin nedeni olarak daha yüksek maaşı gerekçe gösterdi. Bunun farkındalığında olan birçok şirket de belirli işlerde ücret oranlarını artırmaya başladı. Wall Street firmalarından Bank of America, Barclays, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase ve Morgan Stanley, bu yıl analistlerinin maaşlarını artırdı. Costco, Chipotle, McDonald’s ve Under Armour dahil olmak üzere birçok perakendeci ve restoran zinciri de asgari ücretlerini saatlik 15 dolar ve üzerine çıkardı.

Maaşa ek olarak, çalışanlar diğer motivasyon kaynağı olarak daha iyi yan haklar ve kariyer ilerlemesinden bahsetti. “Yöneticiler, çalışanlarının neden başka iş aradıklarını genellikle iyi biliyorlar. Ancak çalışanların en çok istediği teşvikleri sunmaya gelince bu konuda yetersiz kalıyorlar.” diyen Dhar, çalışanların daha somut ödüller talep ettiğini de sözlerine ekledi. Dhar, şirketlere daha iyi ücret teklif etmenin yanında, esneklik ve çalışan mutluluğunu da ön planda tutan ayrıcalıklar sağlamayı tavsiye etti. “Çalışanlar, genişletilmiş esneklik, kariyer gelişimi, refah ve beceri geliştirme gibi parasal olmayan faydalara fazlasıyla değer veriyor.” dedi.

ABD’nin bu kadar yüksek iş değiştirme oranlarını görmeye devam edip etmeyeceğini tahmin etmek zor olsa da Dhar, bunun sektöre göre değişeceğini ifade etti. Finansal hizmetler gibi bazı sektörler, iş değiştirme konusunda zirveye çoktan ulaşmış olabilir. Teknoloji gibi diğer sektörler ise zirveye henüz ulaşmadı ancak rakamlar yükselmeye devam ediyor. Dhar, “Yaptığımız araştırmanın sonucunda, şu anda gücün çalışanların elinde olduğunu görüyoruz.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu