GÜNDEM

AB’den dünyada ilk kez dijital haklar ve ilkeler önerisi

Dijital haklar ve ilkeler aynı zamanda dijital cihazları da kapsayacak.

Avrupa Komisyonu küresel bir ilk olarak, insanların haklarını korumayı, demokrasiyi desteklemeyi ve adil ve güvenli bir çevrimiçi ortam sağlamayı amaçlayan bir dizi dijital hak ve ilke önerdi. Bu haklar ve ilkeler aynı zamanda dijital cihazları da kapsayarak, ürünlerin çevresel etkileri ve enerji tüketimi hakkında sağlanan ayrıntılarla birlikte bloğun sürdürülebilirlik ve yeşil geçiş hedeflerini desteklemesini de sağlayacak.

AB Endüstri Başkanı Thierry Breton yaptığı açıklamada, dijital haklar ve ilkeler bildirgesinin çevrimdışı olarak yasa dışı olanın çevrimiçi olarak da yasa dışı olması gerektiğini ilk kez ve kesin olarak belirlediğini söyledi. AB yöneticisi ise Avrupa değerlerine dayanan dijital haklar ve ilkelerin, yeni teknolojilerle uğraşırken politika yapıcılar ve şirketler için bir rehber sunmayı amaçladığını belirtti. Breton ayrıca, bu ilkeleri dünya için bir standart olarak tanıtmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Bir AB belgesi, bloğun herkese fayda sağlayan bir dijital dönüşüm için demokratik çerçeveyi ve diğer şeylerin yanı sıra, insan haklarına saygı duyan ve içermeyi teşvik eden teknolojik çözümleri güçlendirme taahhüdünü özetliyor.

AB Dijital Şefi Margrethe Vestager, Avrupa’nın bu çalışmada yalnız olmadığını ve ilk sırada yürümeyi hedeflediğini söyledi. Vestager basın toplantısında yaptığı açıklamada, Avustralya’da, Hindistan’da ve Amerika Birleşik Devletleri’nde benzer tartışmaların yaşandığını gördüklerini ve küresel ivmenin ön saflarında yer almayı istediklerini aktardı. Bununla birlikte Vestager, bu beyanın bize çevrimiçi dünyanın hakları ve ilkeleri hakkında net bir referans noktası sağladığını da belirtti.

Komisyon, yaza kadar AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu ile bu haklar ve ilkeler hakkında bir bildirge imzalamayı umuyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu