GÜNDEM

ABD’den iklim değişikliği için çiftçilere 1 milyar dolarlık teşvik

Çiftçilerin ekstra finansal kazanç elde edebileceği pazarda, yerel iklim açısından akıllı ürünlerin gelişimi teşvik edilecek.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA), iklim değişikliğine neden olan sera gazı emisyonlarını azaltan veya karbonu yakalayıp depolayan uygulamaları kullanmaları için çiftçiler, çiftlik sahipleri ve orman arazisi sahiplerine 1 milyar dolar teşvik paketi sunacak.

Başkan Joe Biden’ın ABD’li çiftçileri emisyonları dengelemeye öncülük etmeye çağırması ve tarım sektöründen kaynaklanan emisyonları 2030 yılına kadar yarı yarıya azaltma sözü vermesiyle yeni bir yatırım paketi hazırlandı. Çevre Koruma Ajansı’nın tahminlerine göre sektör, ABD emisyonlarının %10’undan fazlasını oluşturuyor. Ajans, eyalet ve yerel hükümetleri, kar amacı gütmeyen kuruluşlar, küçük işletmeler dahil olmak üzere bir dizi kamu ve özel kuruluşun 5 milyon ila 100 milyon dolar arasında hibe başvurusunda bulunabileceğini söyledi.

Yaşanan sel, fırtına ve kuraklık nedeniyle büyük kayıplara uğrayan birçok çiftçi için iklim değişikliğiyle mücadele etmek bir hayatta kalma meselesi haline geldi. Birleşmiş Milletler’in iklim değişikliğiyle ilgili bilimsel paneli, insanların iklim değişikliğinin en kötü sonuçlarından kaçınmak için gıda üretme ve toprağı kullanma şeklini değiştirmeleri gerektiği konusunda uyardı. Bazı çiftçiler mevcut karbonu yakalayan ve toprakta depolayan iklim dostu uygulamaları şimdiden benimsemeye başladı. Öte yandan diğerleri, farklı düzenlemeler ve konumları arasında değişebilecek ön maliyetlere ve belirsiz getirilere karşı temkinli duruyor.

USDA’nın programı, toprak işlemesiz tarım ve dönüşümlü otlatma gibi iklim dostu koruma uygulamalarının yanı sıra, tarımsal faaliyetlerden kaynaklanan sera gazı emisyonlarını ölçen, izleyen, karbonu yakalayan ve depolayan projelere odaklanacak. Ajans, iklim açısından akıllı bir emtiayı, emisyonları azaltan veya karbonu hapseden çiftçilik, çiftlik veya ormancılık uygulamaları kullanılarak üretilen tarımsal bir emtia olarak tanımlıyor. Ayrıca Yerel İklim-Akıllı Emtialar için Ortaklıklar programı, ajansın, çiftlik gelirlerini desteklemek için ABD Hazinesinden yıllık 30 milyar dolara kadar finansman sağlayan Emtia Kredi Derecelendirme Şirketi’nden elde edilen geliri dikkate alacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu