GÜNDEM

AB teknoloji şirketleri için çocuk istismarı yasasını genişletecek

AB, teknoloji şirketlerinin çocuk istismarını tespit etmesini, raporlamasını ve ortadan kaldırmasını gerektirecek bir yasa çıkarmaya hazırlanıyor.

Avrupa Birliği, teknoloji şirketlerinin çocuklara yönelik cinsel istismarla mücadele kapsamında daha korumacı adımlar atmasını ve mevcut gönüllü düzenlemeleri güçlendirmesini zorunlu kılmak için önümüzdeki aylarda yasa çıkarmayı planladığını söyledi.

AB İçişleri Komiseri Ylva Johansson konuyla ilgili, internet servis sağlayıcıları ve sosyal medya platformları üzerinden çocuk cinsel istismar vakalarının 2019 yılında 17 milyon olduğunu belirtirken, bu rakamın 2020’de 22 milyona yükseldiğini bildirdi. Ancak bu rakamların gerçek sayının sadece bir kısmı olduğunu da söyledi.

Johansson, önümüzdeki aylarda teknoloji şirketlerinin çocuk cinsel istismarını tespit etmesini, raporlamasını ve ortadan kaldırmasını gerektirecek bir yasa önereceklerini belirtti. Mevcut AB kurallarına göre, sosyal medya ağları ve Facebook ve Google gibi posta ve mesajlaşma servisleri, suçları takip edip etmeme konusunda bir seçeneğe sahip olsa da Johansson, bu rakamlar karşısında gönüllü raporları yeterli olmayacağını da dile getirdi.

Johansson, çocuk istismarına karşı mücadelenin daha iyi koordine edilmesi gerektiğini ve önleme, kolluk kuvvetleri ve mağdur desteğini iyileştirmek için uzman bir Avrupa merkezine ihtiyaç olduğunu da sözlerine ekledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu