GÜNDEM

AB, nükleer enerji ve doğalgaz santrallerini ‘yeşil yatırım’ olarak sınıflandıracak

AB bu projeyle, iklim dostu bir kıta olma hedefi için yatırımları ihtiyaç duyulan faaliyetlere yönlendirmeyi amaçlıyor.

Avrupa Birliği, bazı doğalgaz ve nükleer enerji projelerini iklim dostu olduğu konusunda hükümetler arasında bir yıl süren müzakerenin ardından “yeşil” yatırımlar olarak tanımlama planı hazırladı. Böylelikle Avrupa Komisyonu’nun Ocak ayında gaz ve nükleer projelerinin AB “sürdürülebilir finans sınıflandırmasına” dahil edilip edilmeyeceğine karar verecek kurallar önermesi bekleniyor. Bu kurallar, yeşil yatırımlar olarak nitelendirmek için projelerin karşılamaları gereken ekonomik faaliyetler ve çevresel kriterlerin bir listesini oluşturuyor.

Sistem, “yeşil” etiketi gerçekten iklim dostu projelerle sınırlayarak, bu yatırımları özel sermaye için daha çekici hale getirmeyi ve şirketlerin veya yatırımcıların çevre dostu kimlik bilgilerini abarttığı “yeşil yıkamayı” durdurmayı amaçlıyor. Brüksel ayrıca sistemi bazı AB fonlarına uygulamak için birtakım hamlelerde bulundu. Bu da kuralların hangi projelerin belirli kamu finansmanı için uygun olduğuna karar verebileceği anlamına geliyor.

Projeye göre nükleer santral yatırımlar, fonları ve radyoaktif atıkları güvenli bir şekilde bertaraf edecek bir alanı varsa yeşil olarak etiketlenecek. Ayrıca yeni nükleer santrallerin yeşil sayılabilmesi için 2045’ten önce inşaat ruhsatı almaları gerekiyor. Doğalgaz santrallerine yapılan yatırımlar da kilovat saat (kWh) başına 270 g CO2 eşdeğerinin altında emisyon üretmeleri, daha kirletici bir fosil yakıt santralini değiştirmeleri, 31 Aralık 2030’a kadar inşaat ruhsatı almaları ve düşük karbonlu gazlara geçtikleri durumda yeşil kabul edilecek.

Avrupa Komisyonu yaptığı açıklamada, bilimsel tavsiye ve mevcut teknolojik ilerlemenin yanı sıra, üye devletler arasında değişen geçiş zorluklarını dikkate alarak, ağırlıklı olarak yenilenebilir temelli bir geleceğe geçişi kolaylaştırmak için bir araç olarak doğalgaz ve nükleerin büyük bir rolü olduğunu düşündüğünü belirtti. AB ülkeleri ve uzmanlardan oluşan bir kurul da Ocak ayının sonlarında yayınlanacak olan taslak teklifini inceleyecek.

Bu taslak yayınlandıktan sonra, AB ülkelerinin çoğu veya Avrupa Parlamentosu tarafından veto edilebilir çünkü AB danışmanları, bilim insanlarının iklim değişikliğini önlemek için gerekli olduğunu söylediği derin emisyon kesintilerine dayanarak, 100g CO2e/kWh emisyon sınırını karşılamadıkça gaz santrallerinin yeşil yatırım olarak etiketlenmemesini tavsiye etmişti. Nükleer enerji çok düşük CO2 emisyonları üretse de Komisyon bu yıl radyoaktif atık bertarafının potansiyel çevresel etkisi göz önüne alındığında yakıtın yeşil olarak kabul edilip edilmemesi konusunda da uzman tavsiyesi istedi.

Ayrıca Avusturya, Almanya ve Lüksemburg gibi ülkelerle birlikte nükleer enerjiye karşı çıkıyor. Enerjisinin yaklaşık %70’ini yakıttan alan Çek Cumhuriyeti, Finlandiya ve Fransa dahil olmak üzere AB ülkeleri, CO2 yayan kömür yakıtlı enerjiyi aşamalı olarak durdurmak için nükleer enerjiyi çok önemli görüyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu