GÜNDEM

3D biyobaskı cilt yaralarını iyileştirecek

Birmingham ve Huddersfield Üniversitesi araştırmacıları, kronik yaraların tedavisinde kullanılabilecek yeni bir 3D biyobaskı tekniği geliştirdi.

Cildimiz yüzey seviyesindeki kesikleri iyileştirmede oldukça usta olsa da daha derindeki kronik yaraları onarmak genellikle çok daha zordur. Bunun nedeni, cildimizin aslında üç farklı katmandan oluşması ve üst katmanın alt katmanlardan daha hızlı iyileşme eğiliminde olmasıdır.

Birmingham ve Huddersfield Üniversitesi’nden araştırmacılar ise gelecekte kronik yaraların iyileşmesini kolaylaştırmada rol oynayabilecek cilt eşdeğerlerini yazdırmak için bir yaklaşım geliştirdi. SLAM olarak adlandırılan bu yaklaşım, cildin doğal yapısını daha iyi taklit ediyor ve memeli derisinin yapısını doğru bir şekilde simüle eden yeni bir biyomateryalin basılmasını sağlıyor. Araştırmacılara göre, biyomateryal ciltte bulunan üç ana katmanın tümünü (hipodermis, dermis ve epidermis) simüle eden türünün ilk örneği çalışma, benzersiz bir üç katmanlı cilt eşdeğeri ortaya çıkarıyor. İlk deneyler, 3D biyobaskı derinin, iyileşmeyi sağlamak için bir yara bölgesine yerleştirilebileceğini ve bu süreçte yara dokusunu azalttığını gösteriyor.

Biyobaskı tekniğ ile bir jel içinde biyomateryal katmanlarının süspanse edilmesini sağlayan araştırmacılar, jelin yapısını bükerek ve değiştirerek ikinci bir jel enjeksiyonu aşamasını destekleyebilecek bir parçacık yatağı oluşturdular. Ayrıca destekleyici jele hipodermis, dermis ve epidermis hücreleri yerleştirdiler ve geride sadece katmanlı cilt eşdeğerini bıraktılar. Ekip, baskılı deri yamasını test etmek için bir domuz derisi örneğinde delik açarak deliği baskılı deri eşdeğeri ile yazdırarak test ettiler. Modelin tamamı iki haftalık bir süre boyunca kültürlendikten sonra araştırmacılar yarada onarım belirtileri gözlemlediler.

Ekip, iyileşme sürecinin modelin izin verdiğinden daha uzun sürmesi nedeniyle 3D baskılı cilt örneğinin etkinliğini tam olarak değerlendiremediler. Yine de ilk sonuçlar oldukça umut verici olarak kaydedildi. Bununla birlikte araştırmacılar, şimdilerde kronik derin yaralar için gerçek insan derisini iyileştirebilen üç katmanlı deri örnekleriyle daha uygun modeller kullanarak uzun bir araştırma yürütmeyi planlıyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu