Kültür

3D Baskı, sneakers kültürünü değiştirebilir mi?

Moda tasarımcısı Heron Preston, bir 3D baskı şirketiyle ortaklık kurarak benzersiz bir spor ayakkabı serisine imza attı.

‘HERON01’ olarak bilinen slip-on koşu ayakkabısı, dikişsiz veya yapıştırıcısız olarak dairesel bir tasarıma sahip ve kullanım ömrünün sonunda tamamen geri dönüştürülebiliyor. Teorik olarak bu, spor ayakkabının malzemelerinin sonsuz bir şekilde yeniden kullanılmasını sağlıyor.

Zellerfeld’in etik spor ayakkabıları

Geçen yıl kurulan Zellerfeld, bireysel kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak üzere özelleştirilebilen özgün tasarımlara sahip deneysel ayakkabılar geliştirmek için 3D baskı kullanıyor. Ancak firmanın çevre dostu spor ayakkabılarının arkasında hangi teknolojinin olduğu pek bilinmiyor. Öyle ki bu teknolojinin son üç yılda Zellerfeld CEO’su Cornelius Shmitt’in evinde geliştirildiği bildiriliyor.

Şirket ayrıca teknolojisini, “3D baskılı ayakkabıların montaj hatları ile değil yazılımla oluşturulduğu” mottosu altında geleneksel ayakkabı üretim süreçlerine daha çevreci bir alternatif olarak pazarlıyor. Sonuç olarak, Zellerfeld’in yaklaşımı, genellikle zararlı yapıştırıcılara duyulan ihtiyacı ortadan kaldıran tek parça spor ayakkabı üretimini etkin bir şekilde sağlarken etik olmayan zorunlu işçi çalıştıran atölyelerin kullanımını da ortadan kaldırabilir.

Şirket, teknolojisinden yararlanarak daha önce ‘Sneaker Zero’ adında bir tasarım konsepti oluşturmuştu. Bununla birlikte, geçtiğimiz yıl moda markası Querencia Studio ile 3D baskılı ilk ticari ayakkabısını çıkardıktan sonra Formnext Purmundus yarışmasında üçüncü oldu.

Ünlü ayakkabı tasarımcısı Bay Bailey ile birlikte tasarlanan HERON01, doğal dünyadaki adaşı gibi görünecek şekilde modellenmiş. Ayakkabının ölçek benzeri estetiği, bir Heron’un ayaklarını taklit etmeyi amaçlarken tabanı, Bailey’nin projenin başlangıcında katkıda bulunduğu bazı eski eskizlere benzeyen pençe benzeri bir tasarıma sahip.

Bailey, Preston ve Zellerfeld’in, COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasıyla nihayet üretime geçmeden önce, ayakkabının tasarımında Whatsapp aracılığıyla bir yıl boyunca bağlantı kurdukları söyleniyor. Ancak şimdi yolculuklarının, modellerinin esnekliğini kanıtladığını söylüyorlar. Öngörülemeyen geleneksel tedarik zincirlerine güvenmek zorunda kalmadan spor ayakkabılarının prototiplerini uzaktan üretimle hızlı bir şekilde hazırladılar.

3D baskının kendine özgü ağırlığı, tasarım optimizasyonu ve kişiselleştirme avantajları sayesinde, teknoloji son birkaç yılda performans ayakkabısı dünyasında yükselişe geçti. Adidas sürekli olarak Carbon-3D baskılı spor ayakkabısının yeni versiyonlarını ve daha geçen yıl robotik olarak üretilen Futurecraft ‘STRUNG’u piyasaya sürdü.

Eşsiz bir tekstil baskı işlemi kullanılarak oluşturulan koşu ayakkabılarının, bireysel bir sporcunun ayağının hatlarına uygun olduğu söyleniyor. Benzer şekilde, bisiklet ayakkabısı üreticisi Lore, Temmuz 2021’de Lore One carbon 3D baskılı ayakkabıları için ön sipariş almaya başladı. Seçkin bisiklet antrenörü Colby Pearce ile birlikte geliştirilen ayakkabılar, pedal çevirirken bisikletçilerin ayaklarını kavramak için birbirine kenetlenen üç parçadan oluşuyor.

3D baskı, Voxel8 tarafından Hush Puppies’in yeni tasarım ayakkabı serisi için oluşturulanlar gibi, gelişmiş özelliklere sahip tabanlık üretmek için de yaygın olarak kullanılıyor. Gelişmiş şok emme yetenekleri sağlayan karmaşık kafesli bir tasarıma sahip olan katkı maddesiyle üretilen ayakkabılar, Hush Puppies’in ürünlerinin teslim sürelerini de azaltmasını sağlayabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu