GÜNDEM

Uçan arabalar 2028’de görücüye çıkıyor!

İngiltere merkezli girişim Bellwether Industries, geçtiğimiz ay Dubai’de iki kişilik Volar eVTOL uçak prototipinin ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Bellwether, eVTOL alanındaki bazı büyük şirketlere kıyasla 2019 yılında kurulan yeni bir girişimdir. Bununla birlikte, kurucuları Kai-Tse Lin ve Daniel Chen, 2015 yılında Tayvan’ın Taipei kentindeki Uluslararası Genç Tasarımcılar Sergisi’nde (YODEX) ilk kez görücüye çıkan ilk hoverkraftları Gazelle’yi inşa etmeye başladıklarında 2013 yılında pazara adım atmışlardı.

Başlangıçta Lin, şimdiye kadar projesini gizli tuttu ancak bu sonbaharda DroneX Ticaret Fuarı ve AIRTAXI Dünya Kongresi’nde ve ardından Kasım ayında düzenlenen Dubai Airshow’da, uçaklarını ilk defa halka arz ederek sergilemeye karar verdi. Bu halka açık sunumlar, proje yatırımcılarını çekmek için kritik öneme sahiptir. Öyle ki Bellwether, geçen yıl yatırımcılardan elde edilen 1 milyon dolara ek olarak, entegre alt sistemlerle tam ölçekli işleyen bir prototip geliştirmek ve teknik ekibini artırmak için çok miktarda paraya ihtiyacı olduğunu söyledi.

Mevcut prototipi iki kişilik olan eVTOL için Bellwether, son aracının aileleri kalabalık şehirlerde taşıyabilecek dört veya beş kişilik bir uçak olması için çalışıyor. 3,2 metre genişliğinde ve tipik bir araçtan yaklaşık 1,5 metre daha geniş bir boyuta sahip olan uzaktan kumandalı prototip, test uçuşu sırasında saatte yaklaşık 40 kilometre hızla dört metreye kadar yükseldi. Nihai tasarım ise 915 metre kadar yükseklikte, 220 km/sa hızda ve maksimum 600 kg kalkış ağırlığıyla seyir yapabilecek.

Lin, ekibiyle birlikte tamamen elektrikli bir eVTOL tasarlamayı planladığını, ancak Volar’ın hala gelişim aşamasında olduğunu söyledi. Ekip, 60 ila 90 dakika arasında değişen, şehir içi geziler yapabilen bir batarya sistemi hedeflediğini belirtti. Bununla birlikte Lin, araç kontrolünün ve temel sistemin tamamen elektrikli olmasını istediklerini de ekledi.

Bellwether, uçağı tasarlamanın yanı sıra, hava trafik kontrol sistemi ve UAM altyapısı gibi çeşitli iş modellerini de araştırıyor. Lin, Volar’ı 2028’de piyasaya sürmeyi planladığını ve Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı ve Birleşik Krallık Sivil Havacılık Otoritesi ile uçuş sertifikası başvurusunu hazırlamak için danışmanlarla yakın bir şekilde çalıştığını belirtti.

Lin, 2030’da eVTOL’nin ilk maliyetinin “özel bir uçağa sahip olmak gibi” olacağını kabul etse de hedeflerinin önümüzdeki 10 yıl içinde bu maliyeti, bir araca sahip olmakla eşit hale getirmek olduğunu söyledi. Buna ek olarak, Bellwether, UAM pazarı geliştikçe ve alana daha fazla şirket girdikçe, teknolojinin ve seri üretimin gelişiminin olgunlaşacağına ve fiyatın kademeli olarak düşeceğine inanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu