Kültür

2021 yılının en iyi peyniri!

Beş kıtada 40’tan fazla ülkeden 4.079 oy kullanılarak belirlenen dünyanın en iyi peyniri, İspanya yumuşak keçi peyniri seçildi.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Dünya Peynir Ödülleri’nde beş kıtada 40’tan fazla ülkeden 4.079 oy kullanılarak belirlenen dünyanın en iyi peyniri, İspanya yumuşak keçi peyniri seçilerek birinciliği kazandı. Quesos & Besos ticari adını kullanan zanaatkar bir peynir üreticisinin Olavidia adlı peyniri, 103 oyla ilk sırayı aldı. Fransız Fromagerie Berthaut’un Marc de Bourgogne tarafından üretilen peynir ise 98 oy alarak ikinci sıraya yerleşti.

“Dünya’nın En iyi Peyniri” unvanına layık görülen peynirin üreticisi sahibi Silvia Pelaez. Pelaez, İspanya’nın güneyinde, yaygın olarak ihraç edilen zeytinleriyle tanınan bir şehir olan Jaen’de küçük mütevazı bir peynir üreticisi ve sadece altı çalışanı bulunuyor.

Keçi peynirinin ortasında jürinin gözüne çarpan siyah bir şerit bulunurken yarışma organizatörleri, peynirin sert beyaz bir kabuk (penicillium candidum) oluşturduğunu ve zeytin çekirdeği külü ile olgunlaştırıldığını söyledi. Önceki yılın birincisi, bu ödüllerdeki ilk Amerikan şampiyonu organik bir mavi peynir olan Rogue River Blue’ydu.

Yarışmada aralarında gıda bilimcileri, peynirciler, şefler ve şarap garsonlarının da bulunduğu 250’ye yakın jüri görev aldı. Büyük bir konferans salonunda 88 masaya konulmuş 45 peynirin tadına bakan jüriler puanlama yaptı. Her tadımda peynirin görünümü, hissi, kokusu ve tadına odaklanan jüri üyeleri, peynirin aroması, gövdesi ve dokusunun yanı sıra kabuk ve görünümü gibi yönlerini de puanladılar. 88 yarı finalist daha sonra yerini sadece 16 finaliste bıraktı. Yarışma organizatörleri peynirlerin sıralamasının, üreticileriyle hiçbir ticari bağı olmayan jüri üyeleri tarafından karar verildiğini söyledi.

Değerlendirmenin son turunda jüriler, 16 finalist peynir hakkında görüşlerini bildrdiler ve 1’den 10’a kadar bir ölçekte bir sayı taşıyan kartları kaldırarak puan verdiler. Aynı yöntem daha sonra diğer 15 finalist için de kullanıldı. Sonunda kazanan keçi peyniri, finalistler arasında değerlendirilen son peynirdi ve günü birincilikle tamamladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu